kép: Az Oroszlámosi szeren készült a múlt héten Szerbiában. Oroszlámos és a meglátogatandó a Bugac pusztában fekvő Pétermonostora energetikai ikertestvérek, melyek műkődése most indul be. Gyertek segíteni beindítani. Aki tud érkezzen liliommal, mécsesekkel.
A körülmények úgy hozták, hogy a " Liliom " zarándoklat előtt tartjuk meg a szert a Oroszlámos (Banatski Arandlelovac-Serbia) és Pétermonostora (Bugacpuszta) összekapcsolására. Aki érzi a hívást, reggel 6 órára érkezzen.
Ott várlak benneteket, Ilona O
A feltárásról ezidáig lehet tudni, hogy:
" Az Árpád kor eddigi megítélésétől eltérő hihetetlen gazdagságot mutató szenzációs régészeti leletet tártak fel a Kecskeméti Múzeum munkatársai a Bugac melletti pusztában, ahol egy hatalmas bazilika mellett a kor Duna-Tisza közének a régióközpontjára találtak. A korabeli Kecskemét jelentőségű település központjában rátaláltak egy Szent Péter ereklyetartóra , ami Európai szinten is szenzációnak minősíthető.
A lelet akkora jelentőségű, hogy az igazgató szerint ez alapján jelentősen át kell értékelnie mindenkinek a tatárjárás előtti Árpád korról alkotott véleményét, hiszen a sötét-középkori megközelítést fel kell váltania annak a nézetnek, hogy Magyarország egy gazdag nagyhatalom volt abban az időben.
„régész-léptékben” nagyon gyorsan a felszínre tudtunk hozni egy hatalmas bazilikának, egy valószínűleg Bencés kolostornak a nagy részét.” – számolt be Rosta Szabolcs a Kecskeméti Múzeum igazgatója.
A harmadik ásatási év végén bizonyosan kijelenthető, hogy sikerült azonosítani Pétermonostorát, ez az a bizonyos helyszín.Azért jelentős ez az eredmény, mert a méretei alapján az is kijelenthető, hogy ez volt a központja a XII-XIII században a Homokhátságnak.
A feltárás előzménye
Bugac mellett a felsőmonostori részen sikerült Győrfi professzornak azonosítani azt, hogy a XIV-XV. századi forrásokban szereplő Pétermonostora és Pálmonostora birtokok Móricgát mellett, lényegében a mai Alsó- és Felsőmonostort jelentik Bugacnál. Ez alapján joggal feltételezték, hogy egy középkori település van ezen a környéken, de ennek a pontos helye 2002-ig nem volt ismert, amikor is, egy mélyszántás folytán a felszínre kerültek egy kisméretű templomnak a leletanyagai."
Kedves Zarándokok!
2014.05.24-ére szervezzük a Liliomtúrát, ahová szeretettel várunk benneteket!
Az utazást mindenki egyénileg oldja meg. Gyaloglás minimális lesz, mivel minden helyszín személykocsival megközelíthető.
07:30-kor találkozunk Bugacon a MOL kútnál (Bugac Kiskunfélegyháza felöli oldalán GPS: 46° 41.501'É, 19° 41.614'K)
Tervezett program:
- Felsőmonostori feltárás (Rosta Szabolcs idegenvezetésével)
- Pálosszentkút kegyhely
- Kiskunfélegyháza Szent István templom
- Kiskunfélegyháza Árpád-kori templomrom
- Tiszaalpár földvár, templomdomb, skanzen
- Tiszabög Árpád-kori templomrom
- Kocsér Árpád-kori templomrom – az idő függvényében
- Szentkirály református templom
- Borbás – ahol semmi nem maradt….
- Nyárlőrinc Árpád-kori templomrom
Gyakorlatilag Nyárlőrincen ér véget a „zarándoklat” .
Ez Kocsér megtekintésével: 150km, nélküle : 125km
Van vacsorázási lehetőség Lajosmizse közelében (ez további 33 km) a Tanya Csárdánál (GPS: 47° 0.388'É, 19° 35.159'K), ahol Eperfesztivál van. Igény esetén nekünk is főznek pörköltet, egy adag nem fog 1000Ft-nál többe kerülni (kevesebb lehet). Aztán 18:30-tól népzene, táncház!!!
Aki vacsorát szeretne, kérem 2014.05.18-ig jelezze felém, mert nekem is igényelni kell a vacsorát!
Szeretettel:
Oláh István
Telefon: +36 20 346 5553
Villámposta: zarandoklat@hunorprogram.hu